• Ječmenova dílna
  • Posts
  • #12: Začne to dávat smysl, selži a ztrapni se a co prodávaj influenceři

#12: Začne to dávat smysl, selži a ztrapni se a co prodávaj influenceři

Vítejte v Ječmenově dílně. Archiv starších čísel a přihlášení k odběru je zdarma tady. Co tu pro vás dneska mám?

  • 🎓 Začne to dávat smysl

  • 🦾 Selži a ztrapni se

  • 💻 Co prodávaj influenceři

  • 🦄 Nalezeno pod ponkem

~4 min čtení

Začne to dávat smysl

„Věřili jsme svý cestě,“ říkaj na tiskovce týmy, který čerstvě vyhrály ligu. Zní to jako klišé, ale je to zatraceně hluboká pravda. Nikdy totiž nevidíte konec cesty před sebou. A právě tehdy se musíte spolehnout na víru, že každý krok, který podniknete, vás k cíli dovede.

Senzačně o tom mluvil Tomáš Halík u Štěpána Křečka. Život je jako perský koberec. Když ho žijete, šijete ho ze spodní strany a vidíte jen ošklivou změť nití a barev, který se zdaj neorganizovaný a bez smyslu. Ale když se koberec po dokončení otočí a podíváte se na něj z druhý strany, najednou se před vámi otevřou nádherný vzory a barevný kombinace. Každá nit a každá barva má svý místo a spolu tvoří smysl.

Steve Jobs je nekonečná studnice mouder. Osobně věřim, že kvůli jeho mladické zálibě v LSD. Během projevu na Stanfordu říkal to stejný, akorát že jinak. Říkal, že body naší cesty se spojí až při pohledu zpět. Když se podíváme na naše minulé kroky, rozhodnutí a výzvy, vidíme, jak se všechny ty části skládaj dohromady a tvoří jednotný celek. První Macintosh by nebyl Macintosh, kdyby Jobs, v tu dobu vyhozenej ze školy, i tak nechodil na přednášky o typografii.

Myslim na to, když mám pocit, že se potácim odnikud nikam a že bych měl bejt dál, než zrovna jsem. A je zajímavý, že se na stejnou věc dívaj stejně křesťan Halík i buddhista Jobs.

Takže nezbývá než věřit, že každý váš krok pospojuje body vašeho příběhu a že ten příběh bude stát za to.

Selži a ztrapni se

Je jeden aspekt sportu, kterej je tak strašnej, až je úžasnej. Mluvim tady o tom bejt poraženej, zmlácenej a pokořenej. Prohrát neni vůbec nic příjemnýho, ale když se na to podíváme jinak, může se z toho stát to nejcennější. Sport nás totiž učí, že prohry jsou neoddělitelnou součástí cesty.

Když se ve sportu chcete zlepšit, musíte soupeřit s lepšími, než jste vy. To prakticky nevyhnutelně vede k tomu, že prohrajete. V bojových sportech je to ještě vyšperkovaný tim, že jste kromě prohry i zmlácený, což je úplně nová úroveň znemožnění.

Celej tenhle proces vede k tomu, že si v sobě vypěstujete toleranci k vlastnímu selhávání a vezmete to jako součást růstu. Pak v životě místo vzdání se při prvním neúspěchu zatnete zuby a na chyby a porážky se podíváte jako na příležitost posunout se dál. Přestanete se bát selhání a místo toho se soustředíte na proces učení samotný.

Když je člověk mladej, moc to tak nebere, protože se všechno učí přirozeně a skoro bez snahy, ale když se člověk chce něco naučit v dospělosti, musí přijmout, že bude prohrávat, selhávat, vypadat trapně a debilně a pak jako když najde, tuhle odolnost k neúspěchu.

Pokud to chcete říct trochu víc motivačně a hlubšim hlasem, tady to máte od Rockyho.

It ain’t about how hard you can hit and move forward. It’s about how hard you can get hit and move forward!

Co prodávaj influenceři

Sociální sítě. Zprvu boží věc, kde se sdílely fotky z víkendových chlastaček a psaly se tam lidem na zdi čuňárny. Pak tam přišli důchodci a 🌈influenceři🌈 a bylo po legraci.

Taky tam na mejdan přišly firmy a řekly si: „Tohohle člověka sleduje dost lidí a dost mu věří. Dáme mu pár peněz, aby se pochvalně vyjádřil o našem produktu a uděláme marketing.“

Bob Dylan zpívá, že časy se mění. Má pravdu. Ti největší influenceři už nechtěj tolik propagovat produkty a služby ostatních. Namísto toho začali tvořit svoje vlastní značky.

Logan Paul má Maverick a drinky Prime, značka která sama sponzoruje UFC nebo Arsenal.

MrBeast má MrBeast Burger a čokolády Feastables. Třeba jeho poslední video je prakticky obrovskou reklamou právě na Feastables. S téměř sto miliony views not bad!

Nemusí se s nikym dohadovat. Promo si udělají po svym a vytřískaj z toho závratně víc peněz. Dlouhodoběji. I tak mají prostor na placenou spolupráci s někym jinym. Samozřejmě když to nekonkuruje jejich produktu.

Takže ty firmy, který přišly na mejdan, sledujou, jak se mění pravidla hry. Dřív byl produkt před distribucí. Teď se nejdřív udělá distribuce a pak se na ní postaví produkt.

Tvůrci obsahu znaj svoji sílu. Byly doby, kdy potřebovali firmy, aby je sponzorovaly. Teď už nepotřebujou vůbec nic.

🦄 Nalezeno pod ponkem

Zahrnu vás láskou a pošlu vám můj seznam 150+ příkazů pro ChatGPT, když Ječmenovu dílnu někomu přepošlete.

Díky moc. 🫀

Ohodnoťte prosím tohle vydání Ječmenovy díly.

🔥🔥🔥🔥🔥 Byl to nářez!

Ahoj ve čtvrtek.

Honza