- Ječmenova dílna
- Posts
- #11: Prokopírujte se k úspěchu, lék jménem hladovění a hype budoucnosti na technologii dneška
#11: Prokopírujte se k úspěchu, lék jménem hladovění a hype budoucnosti na technologii dneška
Vítejte v Ječmenově dílně. Pokud jste tenhle mail od někdo dostali, budu moc rád subscrcibe. Co tu pro vás dneska mám?
🎓 Prokopírujte se k úspěchu
🦾 Lék jménem hladovění
💻 Hype budoucnosti na technologii dneška
🦄 Nalezeno pod ponkem
~3 min čtení
Prokopírujte se k úspěchu
Jeden z nejlepších způsobů, jak se stát skvělým, je skvělé lidi kopírovat.
Michael Jackson kopíroval Jamese Browna. Často sledoval jeho vystoupení a učil se jeho pohyby.
Elvis Presley kopíroval Carla Perkinse. Když viděl Perkinse hrát „Blue Suede Shoes“, byl tim tak ohromenej, že se rozhodl nahrát vlastní verzi, která mu pak nastartovala kariéru.
Elon Musk kopíruje Thomase Edisona. Mohutně si přebírá jeho ochotou experimentovat a hlavně výsledky průmyslově nasazovat.
Kobe Bryant kopíroval Michaela Jordana. Od malička ho obdivoval a studoval každý jeho pohyb. Ve svých rozhovorech otevřeně přiznával, jaký vliv měl Jordan na jeho hru.
Kopírování neni ostuda, nikdo nemůže bejt doopravdy unikátní, všichni staví na práci jiných. Pár tipů na kopírování:
Nekopírujte všechno, co někdo jiný dělá. Místo toho se zaměřte na konkrétní věci, které fungují a skládejte s jinými.
Když kopírujete, přiznejte to. Udělte ten kredit.
Buďte kreativní. Přidejte něco svýho, unikátního.
A když to budete chtít dotáhnout ještě dál, tak tu pro vás má Steve Jobs jednu radu: „Dobří umělci kopírují, skvělý umělci kradou.“
Lék jménem hladovění
Kdo chce zhubnout, neměl by jíst. A pro většinu lidí je snažší jíst jenom někdy, než jíst furt, ale málo. Proto je tu tzv. intermittent fasting. Ve zkratce jde o to, že si určíte, kdy jíte a kdy nejíte.
Existuje několik možností, jako například 16:8, kdy 8 hodin denně jíte a zbytek času nejíte, nebo metoda 5:2, při který se 2 dny jíte úplně minimálně nebo vůbec.
Snížení příjmu kalorií kromě hubnutí přináší i:
Zlepšení citlivosti na inzulin: Zlepší se vám citlivost na inzulin, hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi. Tím se razantně sníží riziko vzniku cukrovky typu 2 a dalších metabolických poruch.
Podpora regenerace buněk: Během půstu dochází k autofagii, procesu, při kterém tělo recykluje a opravuje poškozené buňky. To má pozitivní vliv na regeneraci buněk.
Zlepšení kognitivních funkcí: Přerušovaný půst má údajně taky pozitivní vliv na paměť, koncentraci a celkovou kognitivní výkonnost.
Snížení zánětů: Půst má protizánětlivé účinky. Snižuje hladiny zánětlivých markerů a tím chrání před různými zánětlivými onemocněními.
Asi by se tomu měli vyhnout lidi s poruchou příjmu potravy atp., ale mně osobně tahle dieta funguje a vyhovuje úplně nejvíc ze všech, jaký jsem kdy zkusil.
Hype budoucnosti na technologii dneška
V tech světě to bývá tak, že inovativní technologie nezaznamenají okamžitou masovou adopci. Obvykle to trvá, než se jejich skutečný potenciál rozpozná a využije.
Třeba blockchain, distribuovaný účetní systém, tu byl ještě před Bitcoinem, nicméně až „digitální zlato“ bylo skutečný usecase. A až v posledních letech vidíme adopci blockchainu v odvětvích, jako finance, logistika, energetika a zdravotnictví.
Nebo neuronové sítě. Ty byly vyvinuty již ve 40. letech 20. století (!!!), ale jejich masová adopce přišla až v posledních letech. Jedním z klíčových momentů bylo také využití neuronových sítí v ChatGPT a teď na vás AI vyskakuje i z lednice.
Otázkou, která tak vzniká, je, která technologie dneška čeká na svůj boom.
Všichni jako hlavního kandidáta vidíme rozšířenou realitu, která doteď byla hračkou pro maličkou výseč populace, ale po poslední Apple konferenci nás zřejmě čeká masová adopce, kdy AR a VR najdou uplatnění v každodenním životě.
Dalším možným kandidátem je Internet věcí (Internet of Things, IoT). Pořád je to niche segment, ale počet udělátek, který mezi sebou komunikují a sdílejí data, závratně roste a zlom je možná za rohem.
Mám pocit, že technologický inovace se dramaticky zrychlují. Člověk se oklepe z blockchainu, učí se nově s AI a vybafne na něj Apple s AR a VR. Je to úžasný. Rozhodně se nebojim války mezi lidmi a stroji. Bojim se, že jednou přestanu stíhat.
🦄 Nalezeno pod ponkem
Zahrnu vás láskou, když Ječmenovu dílnu někomu doporučíte. Nejjednodušší je to přeposlat mailem.
A mám pro vás nabídku: Když Dílnu někomu doporučíte a ten někdo dá subscribe, pošlu vám oběma můj seznam 150+ příkazů pro ChatGPT.
Díky moc. 🫀
Ohodnoťte prosím tohle vydání Ječmenovy díly.
🔥🔥🔥🔥🔥 Byl to nářez!
Ahoj ve čtvrtek.
Honza