• Ječmenova dílna
  • Posts
  • #8: 4 druhy štěstí, ať se kameny valí a chat je nový normál

#8: 4 druhy štěstí, ať se kameny valí a chat je nový normál

Vítejte v Ječmenovo dílně. Jestli jste tenhle mail od někdo dostali, budu moc rád, když se přihlásíte k odběru. Každopádně přeji úžasné chvíle strávené čtením. Co tu pro vás dneska mám?

  • 🎓 4 způsoby, jak mít štěstí

  • 🦾 Ať se kameny valí

  • 💻 Chat je nový normál

~5 min čtení

Na konci newsletteru mám pro vás 🦄 bonus „Nalezeno pod ponkem“, který obsahuje zajímavé odkazy z hlubin internetu. Tak mi dejte vědět, jestli vás z toho něco zaujalo.

4 způsoby, jak mít štěstí

Týpek, který měl štěstí

Všem je nám jasný, že štěstí je alfa a omega. Štěstí rozhoduje tituly, olympiády i životy. Tak to prostě je, nicméně lze mu jít naproti. Skvělý podnikatel/filosof Naval Ravikant definoval 4 druhy štěstí:

1. Slepé štěstí

Štěstí, které neovlivňujeme a které přichází bez naší kontroly. I když je tento typ štěstí neuvěřitelně příjemný, nemá smysl se za ním honit, protože ho nemůžete ovládat.

Příklad: Vyhrajete v loterii nebo se narodíte do rozvinuté země…

2. Štěstí díky dřině

Štěstí, kterého dosáhnete skrze dřinu a úsilí. Záměrné vystavování se situacím, ve kterých se na nás štěstí může usmát. Vy zvyšujete pravděpodobnost, že se na vás usměje štěstí tím, jak tvrdě pracujete a jakým příležitostem se vystavujete.

Příklad: Vytváříte online obsah, zkoušíte podnikat, seznamujete se s lidmi...

3. Štěstí díky volbě

Další level je, že jste natolik dobří ve svém oboru, že štěstí dokážete vycítit. Sami poznáte, čemu se věnovat a čemu se vyhnout. Tohle závisí na vašich schopnostech a znalostech.

Příklad: Načasujete rostoucí trh, využijete nové technologie.

4. Štěstí si najde vás

Nejvyšší úroveň je stát se tak unikátním a kvalifikovaným v určité oblasti, že štěstí přijde za vámi.

Třeba když budete výjimečně dobrý potápěč, může se stát, že když někdo najde poklad na dně oceánu, obrátí se na vás. Stanete se tak nejvhodnější osobou na světě pro danou věc a dostanete odměnu za štěstí někoho jiného.

Aby se vám to podařilo, musíte se stát někým, koho stojí za to znát. Dále musíte dát lidem vědět, že existujete a že jste schopni vyřešit jejich problémy v daném odvětví.

Ať se kameny valí

Týpek se donutil přečíst si knížku

Když chcete něco udělat, je dobrý na to jít po krůčcích. Klidně tak malých, jak jen můžou být. Překonat počáteční “tření” je totiž kolikrát to nejtěžší. Jakmile se věci rozhýbou, už jdou setrvačností sami.

  • Udělat jeden klik

  • Přečíst jednu stránku

  • Napsat jedno slovo

  • Odpovědět na jeden mail

  • Ujít 100 metrů

Na to si najde čas a energii každý. A když už ten jeden klik uděláte, možná si k tomu přidáte ještě dvě sklapovačky. Po přečtení jedné stránky vás možná bude zajímat i celá kapitola.

Ono je to o tý první výhře. Když si hned na začátku vytyčíte velký úkol, jednak se vám do něj nebude moc chtít a když už jo, tak na něm budete dělat dlouho, aniž byste nějakou dobu vůbec měli nějaký pocit vítězství.

Mimochodem je to jeden z důvodů, proč mají US NAVY SEALS za úkol stlát si každý ráno postele. Kromě ostatních důvodů, jako pořádek, služba, spořádanost atd., je to i z toho důvodu, že každý ráno tak začnou malým vítězstvím. Jedním malým splněným úkolem. Dají věci do pohybu a další úkoly toho dne už jdou o něco snáz.

Tak si dejte jeden klik nebo si ustlete postel.

Chat je nový normál

Kreslený mobil s bublinkami chatu

Už když Facebook kupoval Whatsapp, tak technologický svět tušil, že na chatovacím interfacu něco je. Pak přišly chatboti, skupinový chaty, Telegram, Viber, API, kanály a najednou se stal chat tou nejpřirozenější věcí v mobilech.

Úplně nejlíp toho využil OpenAI se svým ChatGPT. Ono to totiž nebylo první použití AI jazykového modelu. Už předtím na stejném principu fungoval třeba Translator, který mimochodem pro Google vyvinul Čech Tomáš Mikolov. Jenomže na rozdíl od ostatních aplikací svůj model představil jako chat, pro lidi extrémně přirozenou formu interakce.

Takže je teď už úplně všem jasný, že chat jako forma interakce mezi lidmi i mezi lidmi a stroji bude hrát prim i v dalších letech.

Například Amazon se teď pro své zákazníky chystá udělat revoluci ve způsobu vyhledávání zboží. Samozřejmě že se vyhledávání a doporučování zboží přesune do formy chatu.

Možná že za chvíli už naše mobily nebudou mít stovky jednotlivých aplikací, ale budou to terminály s našim osobním Jarvisem, kterému jen napíšeme, co chceme udělat, on si to s námi vydiskutuje a pak to udělá. Pustí písničku, nakoupí na Amazonu a pošle mamince kytičku k svátku.

Doménu chat.com před pár měsíci koupil technologický podnikatel Dharmesh Shah za desítky milionů dolarů a myslim, že moc dobře ví, co dělá.

Nalezeno pod ponkem

Zahrnu vás láskou, když Ječmenovu dílnu někomu doporučíte. Nejjednodušší způsob je mail prostě přeposlat.

A mám pro vás nabídku: Když Dílnu někomu doporučíte a ten někdo dá subscribe, pošlu vám oběma můj seznam 150+ příkazů pro ChatGPT. Stačí si o to pak napsat.

Díky moc. 🫀

Ohodnoťte prosím tohle vydání Ječmenovy díly.

🔥🔥🔥🔥🔥 Byl to nářez!

Ahoj ve čtvrtek.

Honza