- Ječmenova dílna
- Posts
- #34: Pravidlo „peak-end“: V nejlepším přestaň
#34: Pravidlo „peak-end“: V nejlepším přestaň
Vítejte v DÍLNĚ. Archiv starších čísel a přihlášení k odběru je zdarma tady. Dneska tu pro vás mám 👇
🦾 Pravidlo „peak-end“: V nejlepším přestaň
🦄 Nalezeno pod ponkem
~2 minuty čtení
Pravidlo „peak-end“: V nejlepším přestaň
Představte si situaci, kdy vás něco bolí. Jak hodnotíte tu bolest? Podle jejího celkového trvání, nebo spíše podle toho, jak moc to bolelo v nejhorším momentu a jak se cítíte, když to skončí? Tuto otázku položil psycholog Daniel Kahneman, laureát Nobelovy ceny, při svém výzkumu, který dále zpopularizoval v knize Myšlení, rychlé a pomalé.
Kahneman v knize popsal sérii experimentů, ve kterých účastníci zažívali nepříjemné podněty. Ukázalo se, že jejich vzpomínky na tyto zkušenosti byly ovlivněny především nejintenzivnějším bodem (vrcholem) a koncem zážitku. Respektive, že pokud byl konec zkušenosti méně bolestivý, i přes delší trvání celkové bolesti, vzpomínali na ni lidé pozitivněji.
Pacient B hodnotil bolest jako méně nepříjemnou, než pacient A, protože bolest byla ke konci méně intenzivní, přestože trvala déle. Zdroj: Myšlení, rychlé a pomalé.
V kontextu sportu může mít toto pravidlo zásadní vliv na to, jak trenéři strukturuji tréninky a přípravu. Zvláště u dětí. Místo tradičního zaměření na celkový výkon mohou trenéři využít Pravidla „peak-end“ k vytváření silných, pozitivně vnímaných momentů. Například, trénink může být navržen tak, aby vrcholil v intenzivním, ale uspokojivém cvičení, které zanechá sportovce s pocitem úspěchu a sebejistoty. Tímto způsobem mohou závodníci lépe vnímat celkový trénink a zlepšit své výkonnostní schopnosti.
V amatérském sportu může tahle teorie pomoci budovat silné návyky. Jít si s kámošema po úterním tréninku sednout k Bansethům na 3 piva a čtvrtku kachny v hlavě zanechá jen ty nejkrásnější vzpomínky. Na to předešlé trápení se v kimonu zapomene a další úterý se těší zas.
Pravidlo „peak-end“ taky objasňuje to lidové rčení, že pátek dělá týden. Když se ohlédneme za pracovním týdnem, celkový dojem nutně ovlivní to, jaký byl pátek. Pokud je pátek příjemný a produktivní, na celý týden budete vzpomínat pozitivněji. To nám může pomoci lépe plánovat a strukturovat naše dny s důrazem na pozitivní závěry.
Nevyhnutelně se nám i blíží konec roku. Prosinec je jeden takový velký pátek, tak možná není od věci, udělat si ten závěr roku takový, aby se na 2023 vzpomínalo v dobrém.
Pravidlo „peak-end“ nám nabízí cenný vhled do toho, jak fungují naše vzpomínky a hodnocení zkušeností. Ať už ve sportu nebo v každodenním životě, toto pravidlo nám může pomoci lépe pochopit význam vrcholných okamžiků a závěrečných fází. Při plánování tréninků, pracovních dnů nebo dokonce osobních cílů bychom měli vzít v úvahu, že konečný dojem často přetrvává a ovlivňuje náš celkový pohled na zkušenosti.
🦄 Nalezeno pod ponkem
Díky, že jste dočetli až na konec. Čtenáři Ječmenovy dílny se nevzdávaj v půlce. Pošlete Dílnu známému a ukažte jim, že se taky nevzdávají. 🫀
Jak jsem si vedl?
🔥🔥🔥🔥🔥 Byl to nářez!
Ahoj ve čtvrtek.
Honza