- Ječmenova dílna
- Posts
- #28: Jak Quantified Self mění náš život: Měření, monitorování a optimalizace sebe sama
#28: Jak Quantified Self mění náš život: Měření, monitorování a optimalizace sebe sama
Vítejte v DÍLNĚ. Archiv starších čísel a přihlášení k odběru je zdarma tady. Dneska tu pro vás mám 👇
🦾 Jak Quantified Self mění náš život: Měření, monitorování a optimalizace sebe sama
~2 minuty čtení
Příště, až to zas bude těžký, vzpomeň si, že Ječmen z Ječmenovy dílny ti fandí.
Jak Quantified Self mění náš život: Měření, monitorování a optimalizace sebe sama
Vítejte v éře sebeoptimalizace. Technologie nám umožňují sledovat a zlepšovat téměř každý aspekt našeho života. Od počtu kroků přes kvalitu spánku až po celkovou pohodu. To vše díky chytrým zařízením. Co to pro nás znamená? Příležitost k lepšímu životu, ale také výzvu najít správnou míru.
Začalo to nenápadně. Postupně přibývaly možnosti měřit stále více věcí – od spánkových fází po úroveň stresu. Co měříme, to řešíme. Čím více aspektů života měříme, tím více nás může stresovat, pokud nejsou ideální. Když sledujeme spánek, trápí nás každá neklidná noc. Při vážení stresuje každé kilíčko navíc. Sledování tachometru na palubce taky vede ke stresu z rychlosti.
Na první pohled to vypadá jako sci-fi sen. Máme přístup k informacím, které nám mohou pomoci žít lepší život. Chcete zlepšit svůj spánek? Máte na to data. Chcete zhubnout? Máte na to data. A co je nejlepší, ta data nám mohou pomoci předejít vážným zdravotním problémům. Ale jak známo, každá mince má dvě strany.
Data nám mohou hodně pomoci, ale také nám mohou hodně ublížit. Já jsem třeba pokaždý vyloženě rozhozenej, když sem podle Oury nevyspalej. A nemluvě o tom, že všechna ta data někde končí. A kdo ví, kdo je všechno vidí?
Kam to vše směřuje? Udělejme si jasno v plusech i mínusech. Na jednu stranu nám osobní kvantifikace dává nebývalé možnosti poznat sami sebe a cíleně na sobě pracovat. Na druhou stranu v ní ale také spočívá riziko zbytečného tlaku na dokonalost.
Jedno je jisté – tyto technologie tady s námi zůstanou a jejich vliv bude nadále růst. Proto je třeba se s nimi naučit zdravě pracovat. Využít jejich potenciál, aniž by nás absorbovaly. Najít rovnováhu mezi tím, co nám říkají čísla a jak se ve skutečnosti cítíme.
Pokud to zvládneme, může nás to posunout k vysoké úrovni zdraví celé populace. Od prevence a včasného odhalení problémů až po personalizovanou léčbu na míru každému pacientovi. Přesně takový posun od masové medicíny k precizní péči odborníci označují jako přechod od medicíny 2.0 k medicíně 3.0.
I přesto v tom spočívá velký potenciál. Místo frustrace z nedostatků se můžeme dívat na data jako na inspiraci ke zlepšení. Nespoléhat se jen na ně, ale brát je jako průvodce. Naslouchat jim, ale nenechat se jimi zotročit. Cesta vpřed vede přes adaptaci na měnící se svět.
🦄 Nalezeno pod ponkem
Díky, že jste dočetli až na konec. Čtenáři Ječmenovy dílny se nevzdávaj v půlce. Pošlete Dílnu známému a ukažte jim, že se taky nevzdávají. 🫀
Jak jsem si vedl?
🔥🔥🔥🔥🔥 Byl to nářez!
Ahoj ve čtvrtek.
Honza