- Ječmenova dílna
- Posts
- #20: 9 let, tisíce fotek. Opakováním k dokonalosti
#20: 9 let, tisíce fotek. Opakováním k dokonalosti
Vítejte v DÍLNĚ. Archiv starších čísel a přihlášení k odběru je zdarma tady. Dneska tu pro vás mám 👇
🦾 9 let, tisíce fotek. Opakováním k dokonalosti
🦄 Nalezeno pod ponkem
~5 minut čtení
9 let, tisíce fotek. Opakováním k dokonalosti
Kulatou 20. Dílnu píšu z právě probíhajícího Judo Heroes Campu. Tohle soustředění pro děti organizujeme už 9. rokem a od začátku jsme se od všech ostatních kempů odlišovali tím, že jsme za a) nejlepší a za b) že máme super fotky.
To první stanovisko tady nechám rezonovat a nebudu se k němu dál vyjadřovat, ale chtěl bych trochu víc rozebrat to druhý, a totiž že dáváme ven fakt dobrý fotky.
Má se to tak, že nejsme kdoví jaký fotografové a už vůbec nemáme profi vybavení. Ale jsme magoři a sekáme fotky od rána do noci. Ve výživných dnech tak jsme schopný nasekat stovky fotek, který pak na konci každýho dne probereme a vyjde nám z toho ~100 použitelných. Za takových 5 fotek z celýho týdne bych se pak nestyděl vidět je velkoformátově někde na stěně.
Celým tím klíčem je objem, opakování a neúnavnost, kterou do toho vkládáme. Prakticky to stejný píše James Clear v knížce Atomové návyky:
V prvním dni kurzu na University of Florida rozdělil profesor Jerry Uelsmann studenty do dvou skupin: „množství“ a „kvalita“. Skupina „množství“ byla hodnocena podle počtu fotografií, zatímco skupina „kvalita“ musela vytvořit jednu téměř dokonalou fotku. Na konci semestru všechny nejlepší snímky pocházely ze skupiny „množství“. Tito studenti během semestru experimentovali a učili se z chyb, zatímco skupina zaměřená na kvalitu pouze spekulovala o dokonalosti a měla na konci jen jednu průměrnou fotografii.
To co nemáme ve skills, to dotahujeme objemem a urputností. Pořád, pořád, pořád…
Dal jsem si ráno kafe a myslel jsem, že budu nabuzenej celý týden
Neni to samozřejmě jenom o kávě a fotce. Očekávání, že jedním výstřelem trefíme střed terče je zcestné. Opakováním narůstá objem/kvalita/efektivita. Tady je několik příkladů:
Marketing: Kolikrát už jsem musel klientům vysvětlovat, že jedno video postnutý na instagram NIKOHO K NIČEMU NEPŘESVĚDČÍ. Zákazník musí OPAKOVANĚ dostávat reklamu, aby si vůbec něčeho všimnul. Proto se v HOPI mimo jiné v rámci externí komunikace soustředíme hlavně na LinkedIn, protože tam dokážeme efektivně, dlouhodobě a opakovaně komunikovat naše témata a netříštit zdroje do jednorázových akcí mimo. A vyplácí se to.
Fitness: Když jdete jednou za měsíc do gymu, dobře se rozehřejete a máte ten den ze sebe dobrý pocit. Možná i druhý den. Ale se svaly ani VO2max to nic moc neudělá. Častý opakovaný cvičení po dobu jednoho roku? To už je jiná písnička. Nejde o to, kolikrát zvednete činku, ale kolikrát se k ní vrátíte.
Investování: Asi nejnázornější ukázkou toho, co za magii svede opakování×dlouhodobost je složené úročení. Pravidelně investovaný peníze v dlouhodobém horizontu nabývají tvaru exponenciály. Nechte si vyprávět od Warrena Buffeta, který více než polovinu svýho mění až v posledních pěti letech. (I když Warrene, je ti přes 90, možná je čas ukončit „dlouhodobost“ a začít si ty prachy užívat.)
Tyhle příklady jsou krásný a motivující, nicméně složené úročení může mít i stinnou stránku. Jde o to, JAKÉ akce se násobí. Třeba spánková deprivace. Jednou za čas? Jako by se nic nestalo. Jedna nedospaná hodina denně po dobu několika let? Not so good!
„Neustálým opakováním docílíme toho, že nám věci přirostou k srdci.“ Tak ať nám k srdci přirůstají jen fajnový věci. ❤️
Na závěr se zase vrátim na začátek článku a vyseknu tady HLUBOKOU poklonu všem, kteří s námi už 9. rok(!) organizují nejzábavnější judistické soustředění v Česku. Opakováním, objemem a nasazením jsme vytvořili značku, ze který si všichni berou příklad. A jsme teprve na začátku. 🚀
🦄 Nalezeno pod ponkem
Když někomu přepošlete Ječmenovu dílnu, je to jako byste zasadili nový strom. Díky moc. 🫀
Jak jsem si vedl?
🔥🔥🔥🔥🔥 Byl to nářez!
Ahoj ve čtvrtek.
Honza